Médias Tunisiens Engagés/ Telewizja Społecznie Zaangażowana – warsztaty w Tunezji
2016-11-30
Médias Tunisiens Engagés / Telewizja Społecznie Zaangażowana to innowacyjny projekt, który w 2016 roku polskie Fundacje zrealizowały razem z organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs). Udział wzięło ponad 108 młodych działaczy i dziennikarzy.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” było mottem przyświecającym projektowi „Telewizja Społecznie Zaangażowana - Aktywizacja społeczna i Wsparcie Inicjatyw Lokalnych w Tunezji”/  Médias Tunisiens Engagészrealizowanym przez Fundację Inna Przestrzeń i Fundację Po-nad-to wspólnie z tunezyjską organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs) dzięki środkom z programu Wsparcie Demokracji.

W ramach projektu, w który udział wzięli lokalni działacze społeczni/dziennikarze z 7 regionów Tunezji  (Sidi Bouzid/Regueb, Kasserine, Hammamet / Nabeul, Gafsa, Gabes, Tunis, Siliana/Makhtar) przeprowadzony został szereg działań łączący elementy wideo oraz wsparcia działalności społecznej uczestników, m.in.:

W I fazie projektu 12 młodych działaczy obywatelskich z 6 regionów wzięło udział w 6-dniowych warsztatach „Médias Tunisiens Engagés - Wideo jako narzędzie edukacyjne na rzecz społecznych zmian”. Podczas warsztatów uczestnicy m.in. wyprodukowali wideo opowiadające o wyzwaniach dotykających Tunezję (m.in. korupcja, bezrobocie wśród młodych ludzi), przygotowali scenariusze zajęć oraz  zrealizowali szereg filmów instruktażowych.

Jedną z największych wartości dodanych było zaangażowanie młodych ludzi z różnych regionów  - „bardzo rzadko mamy możliwość spotykać się i współpracować z działaczami z innych regionów, porównać wyzwania, z którymi się zmagamy” mówił jeden z uczestników.  

W drugiej części projektu, uczestnicy działania 1 przeszkolili kolejne 96 osób w swoich regionach z zakresu tworzenia wideo w oparciu o materiały stworzone wspólnie z trenerami działania 1 (scenariusze, wideo instruktażowe – scenariusz, nagrywanie, montaż, promocja).  Wspólnie stworzyli 7 wideo opowiadających o lokalnych problemach w ich społecznościach (takich jak brak dostępu do wody, brak wolności słowa).

 Strona główna