Médias Tunisiens Engagés - wideo opowiadające o braku dostępu do wody w Tunezji
2016-12-01

Médias Tunisiens Engagés / Telewizja Społecznie Zaangażowana to innowacyjny projekt, który w 2016 roku polskie Fundacje zrealizowały razem z organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs). Udział wzięło ponad 108 młodych działaczy i dziennikarzy różnych regionów Tunezji. W ramach warsztatów młodzi Tunezyjczycy stworzyli wideo dotyczące problemów dotykających ich społeczności.  Wideo poruszają dwa problemy, z którymi zmagają się młodzi mieszkańcy Tunezji.

Afryka Północna jest jednym z regionów najpoważniej dotkniętych globalnym ociepleniem. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Maxa Plancka -  do 2050 roku temperatura w Tunezji i sąsiednich krajach może wzrosnąć na tyle drastycznie, że będą one prawie niemożliwe do zamieszkania. Rezerwy wody pitnej w Afryce Północnej i na  Bliskim Wschodzie są wśród jednych z najniższych na świecie. Niezwykle ograniczony dostęp do wody połączony z brakiem wydolności instytucji (takich jak utworzone w 1968 roku SONEDE, mające za zadanie zaopatrzenie kraju w wodę pitną)  sprawia, że wiele regionów (m.in. znajdująca się w centrum kraju Gafsa) często pozostawiona jest bez dojścia do wody. 

Drugim problemem poruszonym w wideo jest brak oferty kulturalnej i miejsc, w których mogą spotykać się lokalne społeczności.


Strona główna