Médias Tunisiens Engagés - wideo opowiadające o różnicach pokoleniowych w Tunezji
2016-12-30
Médias Tunisiens Engagés / Telewizja Społecznie Zaangażowana to innowacyjny projekt, który w 2016 roku polskie Fundacje zrealizowały razem z organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs). Udział wzięło ponad 108 młodych działaczy i dziennikarzy różnych regionów Tunezji. W ramach warsztatów młodzi Tunezyjczycy stworzyli wideo dotyczące problemów dotykających ich społeczności. 


Wideo porusza problem różnic pokoleniowych w Tunezji. 

W Tunezji rodzina odgrywa bardzo ważną rolę. Dla młodego Tunezyjczyka rodzina jest podstawowym punktem odniesienia. Niejednokrotnie młodzi Tunezyjczycy są bardzo zależni od swoich rodziców. Często potrafią mieszkać z rodzicami do 30 a nawet 40 roku życia, co związane jest nie tylko z silnym związkiem z rodziną, ale brakiem środków i ogromnym bezrobociem wśród młodych ludzi . W Polsce już dwudziestolatkowie mają możliwość życia na własny rachunek i podejmowania samodzielnych decyzji o przyszłości.

Jeszcze w 20 wieku, według obowiązujących w Tunezji zasad, to rodzina wybierała partnera życiowego dla dziecka. Szczególnie w większych miastach tradycja ta zaczęła zamierać dzięki polityce edukacyjnej, zapoczątkowanej w latach 60. XX wieku przez prezydenta Habiba Bourgibę. Młodzi Tunezyjczycy żyjący w 21 wieku są lepiej wykształceni. Choć teoretycznie łatwiej jest im podejmować własne decyzje, mające wpływ na ich przyszłość brak stabilizacji ekonomicznej sprawia, że często pozostają zależni od rodziców, którzy często nie rozumieją ich bardziej nowoczesnego punktu widzenia.

Strona główna