Médias Tunisiens Engagés - wideo opowiadające o problemie złego zarzadzania przez samorządy lokalne w Tunezji
2016-12-30
Médias Tunisiens Engagés / Telewizja Społecznie Zaangażowana to innowacyjny projekt, który w 2016 roku polskie Fundacje zrealizowały razem z organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs). Udział wzięło ponad 108 młodych działaczy i dziennikarzy różnych regionów Tunezji. W ramach warsztatów młodzi Tunezyjczycy stworzyli wideo dotyczące problemów dotykających ich społeczności. 

Wideo porusza problem złego zarzadzania przez samorząd lokalny w Hammamet w Tunezji. 

Złe zarzadzanie na szczeblu centralnym i lokalnym jest jednym z wielu problemów dotykających mieszkańców Tunezji. Dawniej znakomity kompleks hotelowy Yasmina w Hammamet jest tylko jednym z wielu przykładów efektów nieudolnego zarzadzania przez samorząd lokalny, a może nawet korupcji. 

Wideo stworzone zostało przez młodych Tunezyjczyków z Hammamet, nadmorskiego kurortu zamieszkanego przez ponad 200 tys. ludzi. Pomimo bycia jednym z głównych miejsc wycieczek turystów opuszczone budynki takie jak niegdyś onieśmielający hotel Yasmina widać na każdym kroku. Zaledwie parę kroków od uczęszczanej plaży straszą zarośnięte ruiny hotelu, który został zbudowany jako wspólne przedsięwzięcie miasta Hammamet, które przekazało 2 hektary atrakcyjnego gruntu pod budowę hotelu i prywatnych przedsiębiorców. Twórcy wideo nie stawiają jasnej tezy na temat tego co doprowadziło do upadku Yasminy, ale z wypowiedzi rozmówców przebija rozczarowanie niegospodarnością lokalnym samorządem a nawet posadzenia o korupcję.

Choć mieszkańcy Hammametu chcieliby aby teren zagospodarowany został jako miejsce aktywności społecznej i kulturalnej, ich apele pozostają bez odpowiedzi.
Strona główna