Médias Tunisiens Engagés - wideo opowiadające o problemie braku pełnej wolności słowa
2016-12-30
Médias Tunisiens Engagés / Telewizja Społecznie Zaangażowana to innowacyjny projekt, który w 2016 roku polskie Fundacje zrealizowały razem z organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs). Udział wzięło ponad 108 młodych działaczy i dziennikarzy różnych regionów Tunezji. W ramach warsztatów młodzi Tunezyjczycy stworzyli wideo dotyczące problemów dotykających ich społeczności. 

Fala oddolnych rewolucji obywatelskich, która przetoczyła się przez Afrykę Północną i Bliski Wschód na przełomie 2010 i 2011 zwana „Arabską Wiosną” rozpoczęła się w Tunezji. Bezpośrednim katalizatorem rewolucji było samopodpalenie się przez ulicznego sprzedawcę Mohameda Bouzizi w mieście Sidi Bouzi w środkowej Tunezji. Po śmierci Bouziziego w mieście rozpoczęły się protesty, które szybko rozprzestrzeniły się na cały kraj a następnie na cały region. Miasteczko Regueb znajdujące się w okręgu Sidi Bouzid było jednym z pierwszych miejsc, do których dotarła arabska wiosna.

Co roku, 9 stycznia w Regueb obchodzony jest Dzień Męczennika upamiętniający 9 stycznia 2011. Tego dnia w starciach z policją zginęło 35 osób, między innymi w Regueb, Tala i Kassrine. Choć Tunezja postrzegana jest jako jedyny kraj, który po arabskiej wiośnie osiągnął względną demokratyczną stabilizację, kraj trawiony jest kolosalnymi problemami takimi jak ogromne bezrobocie wśród młodych ludzi, korupcja, radykalizacja. Jednym z głównych problemów, który w szczególności dotyka oddalonych od centralnych ośrodków  prowincji jest brak pełnej wolności słowa oraz dostępu do rzetelnych informacji, o czym opowiada poniższe wideo.
Strona główna